A takarmány kukorica posztemergens gyomirtó szere

Az RiNiDi™ WG gyomirtó permetezőszer három hatóanyag, a rimszulfuron, a nikoszulfuron és a dikamba gyári kombinációja.

A rimszulfuron és a nikoszulfuron a szulfonilkarbamidok csoportjába tartozik. Ez a két hatóanyag a xilemben (a gyökértől a hajtások felé) és a floemben (a levelektől a gyökér felé) egyaránt mozog (transzlokálódik). A növény sejtjébe bejutva gátolják az aminosavak (ALS) bioszintézisét. Leállítják a sejtosztódást, a gyökérmerisztéma (osztódó szövet)- és a hajtás szövetek károsodnak, ezért a növény gyökér- és hajtás növekedése leáll, a levelek pedig elszíneződnek.

A rimszulfuron és a nikoszulfuron hatóanyagok felszívódása 1-2 óra alatt megtörténik, de a gyomnövények pusztulási folyamata (adagtól, időjárástól, hőmérséklettől, talaj pH-tól függően) általában 7-17 nap.

A dikamba hatóanyag benzoesav-származék, mely a HRAC „O” herbicid csoporton belül az aromás karbonsavak hatóanyagcsoportba sorolható. Tipikus auxin-tüneteket okoz, a sejtek koordinálatlan osztódással reagálnak a hatóanyagra, torz növekedés kezdődik, a gyomok növekedése leáll, torzulást, szalagosodást, lankadást, majd pusztulást vált ki. A dikamba szállítódik gyökér- és csúcsi irányba egyaránt. Bizonyos idő elteltével a hatóanyag lejut a gyökérbe, a föld alatti hajtásokban, ahol gátolja az újabb hajtások kialakulását.

A RiNiDi™ WG gyomirtó permetezőszerrel üzemi szempontból eredményesen védekezhetünk az apró szulák (Convolvulus arvensis), a boglárkafélék (Ranunculaceae), a csattanó maszlag (Datura stramonium), a csorbóka fajok (Sonchus sp.), a disznóparéjok (Amaranthus sp.), az egyéves szélfű (Mercurialis annua), a fakó muhar (Setaria pumila), a fekete ebszőlő (Solanum nigrum), a fenyércirok (Sorghum halepense), a gyakori gombvirág (Galinsga parviflora), a hélazab (Avena fatua), a kakaslásbfű (Echinochloa crus-galli), a kányazsázsa fajok (Diplotaxis sp.), a keserűfű fajok (Persicaria sp.), a köles fajok (Panicum sp.), a közönséges aggófű (Senecio vulgaris), a laboda fajok (Atriplex sp.), a libatop fajok (Chenopodium sp.), s lórom fajok (Rumes sp.), a mezei acat (Cirsium arvense), a mezei menta (Mentha arvensis), a mezei tarsóka (Thlaspi arvense), a napraforgó árvakelés (Helianthus annuus), a nagy széltippan (Apera spica-venti), az olasz perje (Festuca perennis), az orvosi füstike (Fumaria officinalis), a parlagfű (Ambrosia artemisiifolia), a parlagi ecsetpázsit (Alopecurus mysosuroides), a pásztortáska (Capsella bursa-pastoris), a pipacs (Papaver rhoas), a pirók ujjasmuhar (Digitaria sanguinalis), a ragadós galaj (Galium aparine), a ragadós muhar (Setaria verticillata), a repcsényretek (Raphanus raphanistrum), a selyemmályva (Asclepias syriaca), a sövényszulák (Calystegia sepium), a szerbtövis fajok (Xanthium sp.), a szikfű fajok (Matricaria sp.), a tarackbúza (Elymus repence), a tarka kenderkefű (Galeopsis tetrahit), a tarló tisztesfű (Stachys annua), a tyúkhúr (Stelleria media), a vadrepce (Sinapis arvensis), a varjúmák (Hibiscus trionum) és a zöld muhar (Setaria viridis) ellen.

A RiNiDi™ WG alkalmazásának előnyei:

  • széles hatásspektrummal rendelkezik
  • az évelő kétszikű gyomnövények ellen is hatékony
  • költséghatékony megoldás

A RiNiDi™ WG felhasználható: 

A készítményt a kukorica ( takarmány) 3-6 leveles fenológiai állapotában kell kipermetezni, 330 – 440 g/h mennyiségben.
A magról kelő kétszikű gyomfajok 2-4 leveles korukban a legérzékenyebbek a készítményre.

Kerülni kell, hogy átfedés révén dupla dózis kerüljön kijuttatásra!

A kijuttatás során fokozott figyelmet kell fordítani a permetlé elsodródásának megakadályozására! Nem szabad stressz állapotban lévő kukoricát (fagy, hőség, aszály, vagy belvíz miatt) kezelni a kultúrnövény károsodásának veszélye miatt! Nedves növényállomány (esőtől, harmattól) kezelése tilos!

Normál vetésváltás esetén, legalább 20 cm mély szántást követően ősszel őszi káposztarepce és őszi búza vethető.

Normál vetésváltás esetén, legalább 20 cm mély szántást követően a következő év tavaszán nincs veszélye a szántóföldi utóvetemények károsodásának, a dohány kivételével. Kertészeti, zöldség és dísznövény kultúrák nem vethetőek, illetve telepíthetőek.

Ha a készítménnyel kezelt kultúrnövény kipusztul, akkor a kezelt területre csak kukorica vethető legalább 20 cm mély szántást követően.

A nikoszulfuron és rimszulfuron hatóanyagok a HRAC „B”(HRAC 2), acetolaktát-szintetáz működést gátló herbicidcsoporton belül a szulfonil-karbamid hatóanyagcsoportba tartoznak, a dikamba hatóanyag pedig a HRAC „O”(HRAC 4) hormonhatású herbicidek herbicidcsoporton belül az aromás karbonsavak hatóanyagcsoportba sorolható.

 

Légi kijuttatása nem engedélyezett.

A RiNiDi™ WG felhasználási engedélye
Kultúra Károsító A kezelések évenkénti maximális száma Két kezelés közt eltelt minimális időtartam
(nap)
A kijuttatáshoz szükséges

Az utolsó kezelés időpontja

(fenológiához viszonyítva)

 

szer (g/ha)

 

víz (l/ha)

mennyiség
Kukorica
(takarmány)
Magról kelő kétszikű gyomok 1 330 – 440 250 – 300 3 leveles fejlettségtől
6 leveles állapotig
(BBCH 13 – 16)

Munkaegészségügyi várakozási ideje:  0 nap
Élelmezés-egészségügyi várakozási ideje: előírás szerinti felhasználás esetén nem szükséges
Forgalmazási kategóriája: I
Kiszerelése: 1 l, 5 l, 10 l
Eltarthatósági ideje: 3 év

Egyéb szakmai ajánlás: A készítményhez a gyomirtó hatás fokozása érdekében etoxilált izodecil alkohol összetételű nedvesítőszer hozzáadása szükséges 0,1 %-os koncentrációban, vagy poliéterrel módosított trisziloxán hatóanyagú felületi feszültség csökkentő adalékanyag alkalmazása szükséges.

Permetlé készítése etoxilált izodecil alkohol vagy trisziloxán tartalmú adalékanyag alkalmazása esetén:

  1. Töltsük fel a permetezőtartályt vízzel 2/3 részig
  2. Indítsuk el a hidraulikus vagy mechanikus kevertetését
  3. Fokozatosan öntsük bele a RiNiDi™ WG-t a tartályba
  4. Engedjük tele a tartályt és folytassuk a kevertetését
  5. Csökkentsük a permetlé hidraulikus
    vagy mechanikus kevertetésének mértékét
  6. Adjuk hozzá a Trisziloxan szükséges mennyiségét
    és lassú kevertetés mellett gondosan homogenizáljuk a permetlevet\
  7. A permetezés ideje alatt csak a legszükségesebb utókevertetését végezzük
  8. Teljesen ürítsük ki a permetlétartályt, mielőtt az újabb bekeverését elkezdenénk
  9. Szükség esetén alkalmazzunk habzásgátló készítményt
  10. A munka végeztével mossuk ki a permetező tartályunkat
    és az egész permetező rendszert mosassuk át

 

A posztemergens permetezést apró cseppmérettel (cseppátmérő: 200-300 µ) végezzük, amikor a magról kelő egyszikű gyomnövények 1-3 levelesek, az évelő egyszikűek átlagos magassága 15-25 cm. A magról kelő kétszikű gyomfajok 2-4 leveles, a mezei acat tőlevélrózsás állapotában, az apró szulák és a sövényszulák pedig 15-20 cm-es fejlettségű.

A növényvédő szereket biztonságosan kell használni!
Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!