Gyomirtó permetezőszer őszi búza, őszi árpa, tavaszi árpa gyomirtására
A Battery® gyomirtó permetezőszer hatóanyaga a dikamba és az MCPA kombinációja.
A dikamba, benzoesav-származék, mely a HRAC „O” herbicid csoporton belül az aromás karbonsavak hatóanyagcsoportba sorolható. Tipikus auxin-tüneteket okoz, a sejtek koordinálatlan osztódással reagálnak, torz növekedés kezdődik, majd a gyomok növekedése leáll, torzulást, szalagosodást, lankadást, majd pusztulást vált ki. A dikamba szállítódik a gyökér- és csúcsi irányba is. Bizonyos idő elteltével a hatóanyag lejut a gyökerekbe, föld alatti hajtásokba, ahol gátolja az újabb hajtások kialakulását.
A dikamba hatóanyag egyedülálló hatékonysággal irtja a magról kelő és az évelő kétszikű gyomokat (aprószulák, sövényszulák, mezei acat). A folyondár szulák 15 -25 cm-es, illetve a mezei acat tőlevélrózsás állapotában kell kipermetezni. Az érzékeny fajok, mint pl. a libatopfélék, a parlagfű és disznóparéj félék 2-4 leveles fejlettsége ideális a kezelésre.
Az MCPA, a hormonhatású herbicdeken belül a fenoxi-alkánkarbonsavak hatóanyagcsoportba tartozik (HRAC 4). Szintetikus növényi növekedési hormonként (auxin, pl. indol-3-ecetsav) működik, szabályozatlan növekedést okozva.
Az MCPA szelektív, szisztémás gyomirtószer hatóanyag, a növények levelén és gyökerén keresztül egyaránt felszívódik, ahol akropetális (csúcs irányban) és bazipetális (gyökér irányba) irányban szállítódi a növény floémjében és xilémjében a merisztéma szövetekbe. A gyomnövényekben a megemelkedett növekedési hormon szint anyagcserezavart idéz elő, amely a kétszikű gyomok torzulásához, növekedésgátlásához és végül a pusztulásokhoz vezet.
A Battery® alkalmazásának előnyei:
- a magról kelő és az évelő kétszikű gyomnövények széles köre ellen hatékony
- szelektív hatás
- rugalmas a felhsználása
A Battery® felhasználható:
A készítmény egy vegetációs időben csak egyszer használható!
Őszi búza, őszi árpa és tavaszi árpa kultúrákban a bokrosodás kezdetétől a bokrosodás végéig lehet a készítményt kijuttatni. A kezelés optimális időpontja a magról kelő kétszikű gyomnövények 2-4 leveles stádiuma. A mezei acat (Cirsium arvense) tőlevélrózsás korában, az apró szulák (Convolvulus arvensis) és a sövényszulák (Calystegia sepium) intenzív növekedési szakaszukban, amikor a hajtásaik átlagosan 15-20 cm hosszúak, a legérzékenyebbek a készítményre.
A készítmény a következő kétszikű gyomnövények ellen jó hatékonyságú: pásztortáska (Capsella bursapastoris), pipacs (Papaver rhoeas), mezei szarkaláb (Consolida regalis), keleti szarkaláb (Consolida orientalis), kék búzavirág (Centaurea cyanus), fehér libatop (Chenopodium album), szulákkeserűfű (Fallopia convolvulus), napraforgó árvakelés (Helianthus annuus), vadrepce (Sinapis arvensis), mezei acat (Cirsium arvense), apró szulák (Convolvulus arvensis).
Mérsékelten érzékeny gyomfajok: ebszékfű (Tripleurospermum perforatum), ragadós galaj (Galium aparine), sebforrasztó zsombor (Descurainia sophia).
Ellenálló fajok: tyúkhúr (Stellaria media), mezei árvácska (Viola arvensis).
A kezelést 12-25°C közötti hőmérsékleten célszerű elvégezni, éjszakai fagyok esetén tilos permetezni.
Nem szabad stresszhatásnak kitett (fagy, szárazság, belvíz, betegségek, kártevők), legyengült kalászos kultúra állományt kezelni a kultúrnövény károsodásának veszélye miatt.
A készítmény elsodródásának megakadályozására fokozott figyelmet kell fordítani!
Normál vetésváltás esetén a betakarítást követően nincs veszélye az utóvetemény károsodásának. Ha a készítménnyel kezelt kalászos kipusztul, akkor csak tavaszi kalászosok vagy kukorica vethetők.
Hatásmechanizmus:
A dikamba hatóanyag a HRAC „O” (HRAC 4) herbicidcsoporton belül az aromás karbonsavak hatóanyagcsoportba tartozik, míg az MCPA hatóanyag a HRAC „O” (HRAC 4) herbicidcsoporton belül a fenoxi-alkán karbonsavak hatóanyagcsoportba sorolható.
Az emberi egészség védelme érdekében a gépi kijuttatás csakis elsodródás csökkentő technológia alkalmazása mellett engedélyezett!
Légi kijuttatása nem engedélyezett.
A Battery® felhasználási engedélye | ||||
Kultúra | Károsító |
A kijuttatáshoz szükséges szer (l/ha) víz (l/ha) mennyiség |
A kezelés időpontja
(fenológiai állapot szerint) |
|
Őszi búza, őszi árpa, tavaszi árpa | Magról kelő, valamint évelő kétszikű gyomnövények | 5,0 | 200-300 | bokrosodás kezdetétől bokrosodás végéig (BBCH 21-29) |
Munkaegészségügyi várakozási ideje: 5 nap (száradásig)
Élelmezés-egészségügyi várakozási ideje:
Őszi búzában, őszi árpában, tavaszi árpában előírás szerinti felhasználás esetén nem szükséges
Forgalmazási kategóriája: II
Kiszerelése: 1,0 liter, 5,0 liter, 10,0 liter, 20,0 liter
Eltarthatósági ideje: 3 év
Egyéb szakmai ajánlás:
A Battery® a nemzetközi minőségi szabványnak megfelel, melyre a gyártó vállalat felelőssége is kiterjed. A raktározás és a felhasználás a hatáskörünkön kívül esik, ezért az ebből eredő károsodásért, hatáscsökkenésért vagy károkozásért felelősséget nem vállalunk!
Tilos a készítmény kiszerelése a gyártó, illetve képviselőjének írásbeli hozzájárulása nélkül!
Permetlé készítése Trisziloxan tartalmú adalékanyag alkalmazása esetén:
- Töltsük fel a permetezőtartályt vízzel 2/3 részig
- Indítsuk el a hidraulikus vagy mechanikus kevertetését
- Fokozatosan öntsük bele a Battery®-t a tartályba
- Engedjük tele a tartályt és folytassuk a kevertetését
- Csökkentsük a permetlé hidraulikus vagy mechanikus kevertetésének mértékét
- Adjuk hozzá a Trisziloxan szükséges mennyiségét és lassú kevertetés mellett gondosan homogenizáljuk a permetlevet
- A permetezés ideje alatt csak a legszükségesebb utókevertetését végezzük
- Teljesen ürítsük ki a permetlé tartályt, mielőtt az újabb bekeverését elkezdenénk
- Szükség esetén alkalmazzunk habzásgátló készítményt
- A munka végeztével mossuk ki a permetező tartályunkat és az egész permetező rendszert mosassuk át
A tank-kombinációk készítésénél mindig javasolt az előzetes keverési próba elvégzése!
A permetezést lehetőleg apró cseppekkel (cseppátmérő 200- 300 µ) végezzük, hogy a négyzetcentiméterenként cseppszám elérje az 50-70 db-ot. A Trisziloxan tartalmú felületi feszültség csökkentő készítmény alkalmazása esetén teljes permetlé-fedettséget érhetünk el.
A növényvédő szereket biztonságosan kell használni! Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!